چشم یکی از مهم ترین و حساس ترین اعضای بدن و دروازه بینایی است که یکی از حواس پنج گانه است. چشم عضوی است که به نور واکنش نشان می دهد. درک نور، دید رنگ و درک عمق را فراهم می کند. چشم انسان می تواند حدود 10 میلیون رنگ مختلف را ببیند. ساختار چشم انسان از اجزای متعددی تشکیل شده است که در زیر به شرح هر یک از این اجزا می پردازیم.

ساختار چشم انسان از چندین جزء تشکیل شده است.

ساختار چشم انسان از اجزای مختلفی تشکیل شده است.

اجزای ساختاری چشم انسان

از بسیاری جهات، ساختار چشم انسان مانند یک دوربین عکاسی عمل می کند.

اجزای اصلی ساختار چشم عبارتند از: ملتحمه، قرنیه، عنبیه، مردمک، عدسی، صلبیه، مشیمیه، شبکیه، زلالیه، زجاجیه، عصب بینایی و گوشه چشم. و اجزاء فرعی: مردمک (مدار)، قطره اشک، کیسه اشکی، پلک، پلک، ابرو و ماهیچه ها.

بخش اصلی

ملتحمه

سطح چشم و سطح داخلی پلک ها توسط یک غشای شفاف به نام ملتحمه پوشیده شده است. ملتحمه یک بافت شفاف است که قسمت سفید چشم و قسمت داخلی پلک ها را می پوشاند. عملکرد اصلی ملتحمه این است که سطح داخلی پلک ها را مرطوب و صاف نگه دارد. همچنین باعث می شود چشم ها به راحتی باز و بسته شوند بدون اینکه باعث تحریک شوند. یکی دیگر از عملکردهای ملتحمه محافظت از چشم در برابر گرد و غبار و میکروارگانیسم هایی است که می توانند باعث عفونت چشم شوند. وجود رگ های خونی کوچک در ملتحمه به این قسمت از چشم اجازه می دهد تا مواد مغذی مهمی را برای چشم ها و پلک ها تامین کند. ناخنک در ملتحمه تشکیل می شود.

قرنیه

این یک لایه شفاف جلو و مرکز چشم است. قرنیه درست در جلوی عنبیه که قسمت رنگی چشم است قرار دارد. وظیفه اصلی قرنیه شکست نور است. هدف اصلی قرنیه کمک به تمرکز نور هنگام ورود به چشم است. هنگامی که از لنزهای تماسی استفاده می شود، لنزهای تماسی روی قرنیه قرار می گیرند.

عنبیه

این قسمت رنگی چشم است که به کنترل میزان نور ورودی به چشم کمک می کند. عنبیه همراه با مردمک، وظیفه تنظیم میزان نور ورودی به چشم را بر عهده دارد. نور زیاد یا کم می تواند بینایی را مختل کند. اگر نور زیاد باشد، عنبیه باعث انقباض و انقباض مردمک می شود. همچنین زمانی که نور کمتری وجود داشته باشد باعث گشاد شدن و بزرگ شدن مردمک می شود.

اتساع و انقباض مردمک یک عملکرد غیرارادی مغز است. عنبیه از بافت همبند و فیبرهای عضلانی صاف تشکیل شده است. مردمک در اصل یک سوراخ در مرکز عنبیه است.

مردمک میزان نور ورودی به چشم را کنترل می کند. اندازه مردمک ها توسط عضلات بازکننده و عنبیه-اسفنکتر کنترل می شود. در محیط های روشن مردمک چشم منقبض می شود.

در حالی که در یک محیط تاریک، مردمک چشم گشاد می شود. انبساط و انقباض مردمک در شرایط نور کم و روشن برای اطمینان از وجود نور کافی برای دید بدون آسیب به شبکیه است.

لنز
 

آنها دو طرف هستند که با چشم قابل مشاهده است. هر چشم به تشکیل تصویری از اشیاء روی شبکیه کمک می کند. با تغییر شکل، فاصله چشم تغییر می کند تا بتوان روی اجسام دور فوکوس کرد. در نتیجه، لنز به فرد کمک می کند تا تصاویر واضحی از جسم روی شبکیه ایجاد کند.

این قسمت از چشم مانند لنز دوربین عمل می کند. لازم به ذکر است که آب مروارید در اثر کدر شدن عدسی ایجاد می شود.

شبکیه (لایه داخلی)

داخلی ترین لایه ساختار کره چشم است. شبکیه دارای سلول های خاصی به نام گیرنده های نوری است. گیرنده های نوری در شبکیه شامل سلول های میله ای و مخروطی هستند.

سلول های میله ای به نور بسیار حساس هستند، اما توانایی دیدن رنگ را ندارند. در مقابل، سلول های مخروطی چشم انسان دارای دید رنگی هستند. شبکیه نور را به شکل الکتریسیته از طریق عصب بینایی به مغز می فرستد.

ماکولا

عدسی بخشی از شبکیه است که مسئول دید واضح در دید مستقیم شخص است. این قسمت از چشم حاوی سلول های حساس به نور است. دژنراسیون ماکولا (AMD) یک بیماری مرتبط با افزایش سن است.

این بیماری عامل اصلی از دست دادن شدید و دائمی بینایی در افراد بالای 60 سال است. این زمانی اتفاق می افتد که قسمت مرکزی کوچک شبکیه به نام ماکولا دچار تغییرات خاصی شود (تخریب).

مشیمیه (لایه میانی)

لایه ای از بافت بین شبکیه و صلبیه است و اغلب حاوی رگ های خونی است. مشیمیه اکسیژن و مواد مغذی را به قسمت بالایی شبکیه می رساند.

سایر وظایف مشیمیه در ساختار چشم انسان عبارتند از: تامین مواد مغذی شبکیه، ماکولا و عصب بینایی. به تنظیم دمای شبکیه و تنظیم فشار داخلی کمک می کند. اغلب اوقات تورم شبکیه به دلیل جریان رگ های خونی در لایه مشیمیه ایجاد می شود.

صلبیه (لایه بیرونی)

صلبیه پوشش سفید محافظ بیرونی کره چشم است. این اندام در مقایسه با ساختارهای ظریف داخلی کره چشم سخت و ضخیم است. قسمت جلویی صلبیه همان قسمت سفید چشم است که وقتی در آینه به خود نگاه می کند آن را می بیند. صلبیه دیواره نگهدارنده کره چشم را تشکیل می دهد. صلبیه توسط یک لایه شفاف به نام ملتحمه پوشیده شده است.

آری

آبی یک مایع شفاف پلاسما مانند است. 99.9 درصد آن آب و 0.1 درصد باقیمانده شکر، ویتامین ها، پروتئین ها و سایر مواد مغذی است. این مایع قرنیه و عدسی را تغذیه می کند.

Aqueous فشار چشم را کنترل می کند و آن را در یک سطح ثابت نگه می دارد. زلالیه همچنان توسط جسم مژگانی واقع در محفظه خلفی نزدیک عدسی چشم تولید می شود.
 

 

لعاب دادن

این ماده شفاف و ژلاتینی است که حفره مرکزی چشم را پر می کند. شیشه یک ماده شفاف است که 95 درصد آن آب است. 5 درصد باقیمانده از کلاژن و اسید هیالورونیک تشکیل شده است که فیبر را ژلاتینی می کند.

زجاجیه شکل کروی چشم را حفظ می کند و شبکیه را به درستی به دیواره خلفی چشم می چسباند. نور از شیشه به شبکیه می گذرد. زجاجیه نقش مهمی در سلامت ساختار چشم دارد. زجاجیه بخشی است که به دلیل پیوند اجزای پروتئینی آن تشکیل می شود.

عصب باصره

عصب بینایی از سلول های گانگلیونی یا سلول های عصبی در پشت چشم تشکیل شده است. این عصب حاوی بیش از یک میلیون عصب است که اطلاعات بصری را از شبکیه به مغز منتقل می کند. گلوکوم یکی از شایع ترین بیماری هایی است که عصب بینایی را درگیر می کند.

زاویه چشم

زاویه چشم زاویه بین قرنیه و عنبیه است. برخی از انواع گلوکوم به دلیل این باریک شدن زاویه رخ می دهد. در نتیجه مسیر جریان زلالیه باریک می شود و در نهایت فشار در چشم افزایش می یابد. در این موارد با استفاده از لیزر سوراخی در عنبیه ایجاد می شود که این باریک شدن را برطرف می کند.

اجزای بخشی از ساختار چشم

شاگرد

مردمک از گونه ها، پیشانی، شقیقه و کناره بینی تشکیل شده است. این بدن علاوه بر کره چشم شامل ماهیچه ها، رگ های خونی، اعصاب و سیاهرگ ها می باشد. مردمک همچنین شامل بخش بزرگی از غده اشکی است که در زیر قسمت خارجی پلک فوقانی قرار دارد. غده اشکی اشکی تولید می کند که به مرطوب شدن چشم و حذف هرگونه ماده خارجی از چشم کمک می کند.

پلک

قسمت های بیرونی برای محافظت از چشم طراحی شده اند. پلک ها از چشم ها در برابر اجسام و مواد خارجی مانند گرد و غبار، خاک و سایر مواد زائد محافظت می کنند. هنگامی که پلک می زنید، پلک ها نیز به پخش اشک در سطح چشم و مرطوب نگه داشتن آن کمک می کنند.

کپی ????

مژه ها را می توان نگهبان چشم دانست. زیرا وظیفه اصلی مژه محافظت از چشم در برابر گرد و غبار و آلودگی و جلوگیری از ورود اجسام خارجی به چشم است. مژه ها نقش مهمی در عملکرد صحیح چشم ها دارند.

ماهیچه های چشم

دو نوع ماهیچه در ساختار چشم وجود دارد: عضلات خارجی و عضلات داخلی. ماهیچه های خارج چشمی شامل شش ماهیچه است که حرکات چشم (حرکت در تمام جهات بینایی) را کنترل می کنند. عضلات داخل چشمی نیز غلظت و مقدار نوری که وارد چشم می شود را کنترل می کنند.
 

لینک مقاله: https://payju.ir/content/لیست-پزشکان-متخصص-چشم-شیراز